۱۳۹۹ دوشنبه ۲۰ مرداد
English
صفحه اصلی
1396/10/16 لزوم پيش بيني تميهدات لازم براي مواقع بحراني توسط دهياران
لزوم پيش بيني تميهدات لازم براي مواقع بحراني توسط دهياران

به گزارش روابط عمومي فرمانداري شهرستان خوسف ، محمد شفيعي پنجشنبه در جلسه آموزشي دهياران و شوراهاي اسلامي روستاها در مواقع زلزله بر آمادگي دستگاه هاي اجرايي در راستاي حوادث طبيعي از جمله زلزله تاكيد كرد و افزود : با توجه به اينكه در زمان بحران زمان يكي از مهمترين مولفه هاست بايستي دستگاه اجرايي آمادگي كاملي در اين مواقع داشته باشند.

وي بر ايجاد سايت اسكان اضطراري در مواقع بحراني تاكيد كرد و افزود: بايستي هر دهستان داراي يك سايت اسكان اضطراري در مواقع بحراني داشته باشد.

فرماندار خوسف با بيان اينكه در سالجاري از وضعيت تخصيص اعتبارات تملك دارايي هاي استان وضعيت خوبي ندارد افزود: از ابتداي سالجاري اين اعتبارات به صورت ميانگين يبن 30 تا 40 درصد تخصيص داشته است.

فرماندار خوسف با انتقاد از بعضي از دستگاه هاي اجرايي كه با سخت گيري هاي بي مورد و تفسيرهاي متفاوت از قانون مشكلاتي را براي مردم به وجود مي آورند از دستگاه هاي اجرايي شهرستان خواست حداكثر همكاري با طرح هاي اشتغالزايي داشته باشند.

وي با اشاره به اينكه در اين شهرستان 210 روستا و آبادي داراي سكنه وجود دارد كه با اتكا به اعتبارات دولتي نمي توان همه مشكلات را مرتفع كرد.

شفيعي با اشاره به اقدامات نظام جمهوري اسلامي در 39 سال گذشته اظهار داشت:  ايجاد زيرساخت هاي آب و برق و گاز در بسيار از روستاها گوشه اي از اقدامات بوده و هنوز بسياري از مشكلات در روستاها باقي مانده است كه بايستي از همه امكانات جهت رفع اين مشكلات استفاده كرد.

وي از دهياران و شوراهاي اسلامي روستاها خواست پيگير رفع مشكلات روستاهاي شهرستان بوده و گزارش اقدامات خود را به صورت مرتب به بخشداري ها ارائه نمايند.

شفيعي از سخت گيري هاي بي مورد دستگاه هاي اجرايي در صدور مجوزهاي كارهاي توليدي و اشتغالزايي گلايه كرد و افزود: با اين سخت گيري ها مانع سرمايه گذاري بسياري از سرمايه گذاران مي شود.

فرماندار خوسف از مديران ادارات شهرستان خوسف خواست واقعيت و مشكلات موجود را با مردم در ميان بگذارند و مردم بهترين قاضي براي قضاوت عملكرد مسئولين هستند.

وي با اشاره به معذوريت هاي ادارات شهرستان گفت: بسياري از ادارات با يك يا دو نفر نيرو اداره مي شود كه با اين وضعيت خدمت رساني بسيار مشكل مي شود.

شفيعي همچنين با اشاره به هماهنگي هاي موجود بين دستگاه اي اجرايي شهرستان افزود: همه با همكاري و هماهنگي در پي رفع مشكلات و خدمات رساني به مردم شريف شهرستان هستند.

علي هاشمي مسئول مركز لرزه نگاري بيرجند نيز در اين جلسه با اشاره به گسل هاي فعال استان و شهرستان خوسف افزود: آمادگي در برابر زلزله بايستي بيش از پيش مورد توجه قرار گيرد.

وي با اشاره به زلزله بم گفت: اين زلزله با توجه به وسعت و جمعيت اين شهر يكي از ركورد دارترين زلزله ها از نظر مرگ و مير در جهان مي باشد.

وي افزود: ساخت و ساز بر روي گسل ها و عمق كم زلزله بم باعث تلفات زياد آن نسبت به زلزله هاي مشابه شده است.

 هاشمي دليل زلزله هاي ايران را برخورد صفحه عربستان به صفحه ايران دانست و افزود: با توجه به زلزله در ازگله كرمانشاه بسياري از گسل ها در كشور فعال شده است.

وي گفت: طي دو ماه گذشته بيش از 4 هزار زلزله در استان ثبت شده است و در 50 سال گذشته 4 زلزله بالاي 7 ريشتر رخ داده است.

وي با اشاره به اينكه نبايد در محدوده گسل ها ساخت و سازي انجام شود افزود: هيچگونه سازه اي بر روي محدوده گسل ها مقاومت نخواهد كرد و حريم گسل ها 300 الي 700 متر مي باشد .

هاشمي با بيان اينكه بر اساس آمار جمعيت هلال احمر كشور 60 تا 70 درصد جراحات در هنگام وقوع زلزله مربوط به افتادن وسايل است و قدم اول تثبيت قفسه ها  ، كتابخانه ها و هرگونه وسبيله اي است كه امكان افتادن آن در هنگام وقوع زلزه متصور است.

مسئول مركز لرزه نگاري بيرجند ادامه داد: در خوشبينانه ترين حالت 10 ثانيه زمان براي فرار يا پناه گيري فرصت وجود دارد كه بهترين اقدام در هنگام زلزله پناه گيري صحيح است.

هاشمي اظهار داشت: فقط در خانه هاي كاهگلي كوچك كه با توجه به اينكه در زمان زلزه امكان تخريب صد در صد وجود دارد و خروج در زمان بسبار كوتاهي امكان پذير بوده مي توان از خانه در هنگام وقوع زلزله خارج شد.

وي از دهياران روستاها خواست جهت امداد رساني در هنگام وقوع بحران براي روستا حداقل دو مسير دسترسي پيش بيني نمانيد.

هاشمي با اشاره به اينكه امكان پيش بيني زلزله وجود ندارد افزود: با اين حال نشانه هاي پيش بيني زلزله ها با رفتارهاي غير عادي حيوانات ،  زلزله هاي شب قبل و تغيير عمق آب چاه ها وجود دارد.

وي در پايان با اشاره به اينكه در شهر خوسف دو گسل وجود دراد گفت: يكي از اين گسل ها در جنوب و ديگري در شمال شهر خوسف وجود دارد و خوشبختانه در شهر خوسف گسلي وجود ندارد.

 
تعداد بازدید: 161
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal