۱۳۹۹ دوشنبه ۷ مهر
English
صفحه اصلی
1396/11/04 قسمتي از هزينه هاي غرفه داران در نمايشگاه ها پرداخت خواهد شد
قسمتي از هزينه هاي غرفه داران در نمايشگاه ها پرداخت خواهد شد

دكتر حامد حسيني روز يكشنبه در جلسه بررسي وضعيت صنايع دستي و مشكلات و راهكارها از توليد تا بازار مصرف در شهرستان خوسف اظهار كرد :در موضوع اقتصاد علم و اجرا با هم همراه هستند و با استفاده از تجربه كشورها  در دو دهه گذشته به ويژه چين ؛ صنايع خلاق بسيار پركاربرد است و يكي از محورهاي 18 گانه آن  صنايع دستي است.

وي با بيان اينكه بهره وري سالانه صنايع خلاق 4 درصداست افزود: اين بهره وري نسبت به ميانگين بهره وري اقنصاد يك درصد بالاتر است و با پژوهش هاي انجام شده در يك دوره ده ساله نيز بحث اشتغالزايي صنايع خلاق يك درصد بيشتر است.

حسيني با اشاره به بازار سوغات مشهد و ميزان سهم كشور در اين بازار گفت: حدود 95 درصد سوغات اين شهر مذهبي در اختيار كشورهاي ديگر از جمله چين و تركيه مي باشد و فقط 5 درصد فروش محصولات متعلق به ايران است.

مشاور استاندار با اشاره به ميزان صادرات صنايع دستي در دولت يازدهم و دوازدهم گفت:در ابتداي دولت يازدهم ميزان صادارات صنايع دستي يكصد ميليون دلار بوده كه در طول چهار سال گذاشته با سه برابر رشد به ميزان 300 ميليون دلاردر سال رسيده است.

وي با انتقاد از ميزان كم درآمد كشور از محل صادرات صنايع دستي اضافه كرد: جهت برنامه ريزي و نحوه ايجاد زنجيره توليد به تفكيك در روستاها و شهرها بانك اطلاعاتي جامعي از فعالين صنايع دستي در استان وجود ندارد.

حسيني با بيان اينكه در هر سطح و بخشي دستورالعمل و آيين نامه موازي داشته باشيم هيات مقررات زدايي در وزارت اقتصاد شكل گرفته است و دبيرخانه اين هيات در استان تشكيل شده و دستگاه هاي اجرايي موظفند دستورالعمل هاي موازي را به اين دبيرخانه اعلام كنند.

وي با انتقاد از عملكرد بعضي از بانك ها كه به استناد دستوالعمل هاي داخلي بخشنامه هاي بانك مركزي را رعايت نمي كنند گفت: بايستي اين موضوعات از طريق دبيرخانه هيات در استان به وزارت امور اقتصادي و دارايي اعلام  تا اين مشكلات مرتفع شود.

مشاور استاندار خاطر نشان ساخت: سالن عطار نمايشگاه بين المملي مشهد در ايام نوروز به استان خراسان جنوبي اختصاص يافته است كه اين موضوع براي اولين بار در بيست سال گذشته است كه در اين ايام محصولات صنايع دستي با محوريت استان خراسان جنوبي در اين نمايشگاه به فروش خواهد رسيد.

مشاور استاندار گفت: بايستي به دنبال شبكه فروش محصولات بود و با دستور استاندار سازمان همياري شهرداريهاي خراسان جنوبي با فعالين صنايع دستي حتي با تهيه وثيفه جهت دريافت تسهيلات همكاري خواهد كرد.

وي بر لزوم برنامه ريزي و توليد محصولات با كيفيت جهت فروش در نمايشگاه مشهد تاكيد كرد و ادامه داد: بايستي دستاورد ارزشمندي از اين نمايشگاه كه شامل بازار فروش  6 ميليون نفري جمعيت شهر مشهد و 3 ميليون زائر در ايام نوروز است؛ بدست آورد.

حسيني افزود: بايستي اداره كل ميراث فرهنگي ؛ صنايع دستي و گردشگري استان در كنار غرفه هاي فروش محصولات صنايع به صورت دائمي و موقت در ايام نوروز برنامه هاي مدوني تدوين نمايند.

محمد شفيعي فرماندار شهرستان خوسف نيز در اين جلسه با تاكيد بر احياي صنايع دستي هر شهرستان گفت: اقدامات شايسته اي در سطح شهرستان در بحص صنايع دستي شروع شده است .

وي ادامه داد : در راستاي ايجاد توازن منطقه اي لازم است توزيع اعتبارات و تسهيلات بر اساس پتانسيل ها و ظرفيت هاي هر شهرستان صورت پديرفته و فقط معيار جمعيت ملاك توزيع نباشد.

وي شهرستان خوسف را سومين شهرستان وسيع استان خراسان جنوبي برشمرد و اعلام كرد : با توجه به پتانسيل هاي اين شهرستان در بحث صنايع دستي همچون پارچه بافي با استفاده از پنبه مله بايسته با تكميل زنجيره توليد تا فروش به فعالين اين بخش كمك شاياني كرد.

فرماندار خوسف با اشاره به ابلاغ اعتبارات تسهيلات اشتغالزايي روستايي گفت: با اعطاي اين تسهلات رقابت شديدي بين استان هاي شكل خواهد گرفت كه لازم است از اين ظرفيت استان خراسان جنوبي نيز به بهترين شكل ممكن استفاده نمايد.

وي بر آسيب شناسي مشكلات صنايع دستي تاكيد كرد و افزود: با توجه به خشكساليهاي چندين ساله و در معرض تهديد قرار گرفتن كشاورزي در استان لازم است از ظرفيت صنايع دستي جهت ماندگاري و ايجاد شغل در روستاها حداكثر استفاده را كرد.

تعداد بازدید: 283
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0

مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات    
خواندن کد امنیتی تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal