۱۳۹۷ جمعه ۳۰ شهريور
English
صفحه اصلی
1396/07/17 ايجاد اشتغال براي 2500 نفر در شهرستان خوسف هدف گذاري شد
ايجاد اشتغال براي 2500 نفر در شهرستان خوسف هدف گذاري شد
محمد شفيعي در جلسه شوراي راهبري و مديريت اقتصاد مقاومتي شهرستان خوسف افزود: در اين ارتباط اشتغال برنامه ريزي شده با ظرفيت ها و زيرساخت هاي مورد نياز صنعت، كشاورزي، خدماتي، صنوف، معدن، گردشگري، شركت هاي تعاوني و موسسات خيريه و غير دولتي و صنايع دستي ايجاد مي شود.
وي گفت: تحقق اقتصاد مقاومتي ضامن توليد و اشتغال و مقابله با معضل بيكاري است و از برنامه هاي مهم دولت تدبير و اميد ايجاد زمينه براي حضور و فعاليت علاقمندان به سرمايه گذاري است.
شفيعي يادآور شد: ايجاد كارآفريني با مشاركت بخش خصوصي در كنار طرح هاي زيربنايي دولت موجب توليد و اشتغال بيشتر است و در اين راستا كارهاي بسيار خوبي در شهرستان با سرمايه گذاري خارجي و داخلي در حال انجام است.
شفيعي با بيان اينكه سه معدن طلا در شهرستان كشف شده كه براي 2 تا از اين معادن گوهي صادر شده است افزود: معدن سوم نيز در حال اخذ پروانه است و اين معاون و كارخانه هاي فرآوري آنها حدود 330 نفر اشتغالزايي در شهرستان در پي خواهد داشت.
وي اظهار كرد: در منطقه آبگرم نيز 2 محدوده در حال اكتشاف وجود دارد كه پيش بيني مي شود در اين مناطق معادني از عناصر فلزي مثل سرب ، روي و طلا و ... كشف شود.
فرماندار خوسف از سرمايه گذاري يك شركت استراليايي در بحث مس خبر داد و گفت: محل انجام سرمايه گذاري اين شركت اطراف روستاي قلعه زري است و با اين سرمايه گذاري اقدامات بسيار خوبي در بحث اشتغالزايي در اين منطقه انجام خواهد شد.
وي ادامه داد: حدود 90 درصد اشتغالزايي شهرستان در بخش كشاورزي است كه اگر حمايت هاي بيشتري شود و در واگذاري مجوزهاي تسريع شود شاهد رشد اشتغالزايي در شهرستان و استان در اين بخش خواهيم بود.
وي با انتقاد از بعضي از تصميم گيري ها در اعطاي تسهيلات در مركز استان گفت: در بعضي از تسهيلات حدود يك تا 2 ميليارد تومان براي ايجاد يك يا دو نفر اشتغالزايي اختصاص داده مي شود و با توجه به اينكه اگر اين تسهيلات به طرح هاي ديگري پرداخت شود اشتغالزايي به مراتب بيشتري ايجاد خواهد كرد.
شفيعي اظهار كرد: كارخانه شمش چدن، كك و فولاد كوير خاوران خوسف كه در چند سال گذشته با سرمايه گذاري از كشور چين فعاليت خود را براي ايجاد كارخانه آغاز كرده و نزديك هزار نفر اشتغالزايي ايجاد خواهد شد.
وي اضافه كرد: اين كارخانه به زودي با حضور استاندار در چند ماه آينده به صورت رسمي فاز يك آن كه توليد شمش چدن است افتتاح مي شود.
وي ادامه داد: در فازهاي بعدي كارخانه توليد كك و فولاد است كه 80 درصد دستگاه هاي مورد نظر آن وارد كشور شده و دغدغه اي كه در خصوص ميزان مصرف آب اين كارخانه هست با توجه به طراحي آن مصرف آب آن بسيار كم است.
وي گفت: از طرفي اين شركت آمادگي خود را براي سرمايه گذاري در خصوص انتقال پساب اعلام كرده و از محل سدهاي زير زميني كه بر روي رودخانه فصلي شاهرود در دست احداث است و روان آب هاي اين رودخانه تا حدودي مشكل آب اين كارخانه نيز رفع مي شود.
شفيعي يادآور شد: در بحث برق كارخانه نيز با پيگيري هاي استاندار در خصوص تخصيص اعتبار مساعدت هاي خوبي انجام شده كه با همكاري شركت برق استان و شهرستان براي فاز نخست اين كارخانه مشكل برق آن نيز تا حدود زيادي برطرف شده است.
وي با بيان اينكه در بحث ايجاد كارخانه فرآوري محصولات كشاورزي كه با سرمايه گذاري بخش خصوصي در روستاي ماژان و شهرك صنعتي انجام خواهد شد به زودي عمليات اجرايي آغاز مي شود.
كارخانه شير نيز در شهرك صنعتي خوسف كارهاي اجرايي آن شروع و سوله آن خريداري شده است كه در اشتغال مستقيم آن براي 20 نفر و غير مستقيم براي 300 نفر از توليد كننده هاي شير در منطقه ايجاد درآمد خواهد شد.
فرماندار خوسف گفت: از ساير طرح هايي كه پيگير راه اندازي آن هستيم طرح توليدي لامپ هاي LED در شهرك صنعتي است كه اين طرح نيز 315 تا 340 نفر اشتغال مستقيم و غير مستقيم خواهد داشت و سرمايه گذار شركت اعلام آمادگي كرده كه 30 درصد هزينه هاي ايجاد كارخانه توسط سرمايه گذار و مابقي توسط تسهيلات جذب شود.
شفيعي يادآور شد: در بحث كارخانه توليد الياف صنعتي نيز اشتغال 150 نفر ايجاد خواهد شد و اين سرمايه گذاران آماده سرمايه گذاري در شهرستان هستند.
وي ادامه داد: در بحث نيروگاه خورشيدي نيز سرمايه گذاراني از كشورهاي كره جنوبي، آفريقاي جنوبي و هند اعلام آمادگي كرده اند و يك نيروگاه نيز عمليات اجرايي آن شروع شده كه تا پايان سال به بهره برداري خواهد رسيد.
وي گفت: از طرفي در زير ساخت هاي پست 132 مگاواتي خوسف نيز كمبودهايي وجود دارد كه در پي رفع آن هستيم.
فرماندار خوسف افزود: افتتاح شركت سنگ شكن و آسفالت شركت اساس سازه شرق با هزينه 50 ميليارد ريالي در هفته دولت با اشتغالزايي 28 نفر كه با پيش بيني توسعه اين كارخانه ميزان اشتغالزايي آن به 40 نفر خواهد رسيد.
وي يادآور شد: شركت شماره 2 آسفالت در مجاورت شهرك صنعتي شهيد رحماني نيز در حال اخذ مجوز است كه اشتغالزايي آن 30 نفر در نظر گرفته شده است.
وي با انتقاد از قيمت گذاري زمين در شهرك هاي صنعتي شهرستان افزود: ميزان قيمت زمين در شهرك صنعتي خوسف با شهرك صنعتي مركز استان تفاوت زيادي ندارد و اين موضوع مانع سرمايه گذاري در شهرستان هاي كمتر توسعه يافته مثل اين شهرستان مي شود.
فرماندار خوسف اظهار كرد: موسسه حضرت رسول (س) نيز در شهر خوسف كار خود را شروع كرده و كساني كه در روستاها ساكن بوده و در پي ايجاد اشتغال خرد روستايي هستند توسط اين موسسه كار آموزش ، واگذاري كار به صورت رايگان به متقاضيان و خريد محصولات نيز انجام مي شود و اين موسسه آمادگي لازم حهت اشتغال براي 400 نفر را دارد.
وي ادامه داد: موسسه خيريه امام علي (ع) با همكاري بنياد بركت براي ايجاد صندوق هاي خرد روستايي در20 روستاي شهرستان قرارداد منعقد كرده و اين موسسه با حضور يكي از معاونين معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم نهاد رياست جمهوري به صورت رسمي كار خود را شروع خواهد شد.
شفيعي افزود: در قانون بودجه 1.5 ميليارد دلار از محل صندوق توسعه ملي براي اعطاي تسهيلات در راستاي ايجاد اشتغال در مناطق كمتر توسعه يافته، عشايري و مرزي در نظر گرفته شده است.
وي اضافه كرد: اين تسهيلات داراي دوره تنفس يكساله و بازپرداخت آنها حداكثر شش ساله و نرخ سود ميانگين شش درصد است كه با اين تسهيلات كار بسيار شاخصي در بحث اشتغال در مناطق روستايي ايجاد خواهد كرد كه پس از ابلاغ دستورالعمل مربوطه كه حداكثر در 2 ماه آينده روند اعطاي تسهيلات شروع خواهد شد.
شفيعي از بهره برداري از 2 ايستگاه پمپ بنزين در جاده ترانزيتي بيرجند - خوسف و روستاي ماژان در آينده اي نزديك خبر داد و گفت: با بهره برداري از اين 2 پمپ بنزين براي 100 نفر به صورت مستقيم و غير مستقيم اشتغالزايي ايجاد خواهد شد.
وي از پيگيري ايجاد بزرگترين كشتارگاه صنعتي شرق كشور در خوسف خبر داد و افزود: سرمايه گذار آن اعلام آمادگي كرده و كارهاي اوليه شامل تهيه طرح انجام شده و مجوزهاي لازم در حال اخذ است.
وي يكي از مشكلات فرآروي اشتغال را زمان بر بودن صدور مجوزهاي لازم از دستگاه اجرايي دانست و افزود: كه با پيگيري هاي انجام شده اولين موسسه تسهيل گري سرمايه گذاري توسط بخش خصوص به صورت پايلوت در اين شهرستان راه اندازي خواهد شد.
وي اظهار كرد: اين موسسه با شناسايي ظرفيت و پتانسيل هاي منطقه نسبت به مشاوره به سرمايه گذاران و اخذ مجوزها از ادارات همكاري لازم با سرمايه گذاران را انجام خواهد داد.
وي از معافيت هاي مالياتي 13 ساله براي سرمايه گذاري در شهرك صنعتي خوسف خبر داد و افزود: با توجه به شرايط منطقه اي اين شهرستان و نزديكي به مركز استان فرصت خوبي براي سرمايه گذاري فراهم شده و فرمانداري از سرمايه گذاري در حد توان خود حمايت خواهد كرد.
 
تعداد بازدید: 69
امتیازدهی
میانگین امتیازها:0 تعداد کل امتیازها:0
مشاهده نظرات (تعداد نظرات 0)
ارسال نظرات
نام  
آدرس پست الکترونیکی شما    
شماره تلفن
توضیحات  
تغییر کد امنیتی  
کد امنیت  
 
کلیه حقوق این پایگاه متعلق به استانداری خراسان جنوبی میباشد.
Powered by DorsaPortal